MAKALELER 3 / Dikey Tarım-Geleceğin TarımıDikey Tarım-Geleceğin Tarımı:


1—2050 de insanların % 80 in şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor.Bu nedenle şehirlerin tarım alanlarına çevrilmesi bunun içinde dikey tarım uygulamalarına geçmek en uygun çözüm olacak.


1.1--Bu imkan ile gıdaya erişimde nakliye ve ona bağlı fosil yakıt kullanımı en aza inerken,su ve böcek ilacı kullanımı da nerdeyse ortadan kalkıyor.Tüm yıl boyunca ürün alabilme imkanı.


1.2—1000 m2 alanda yapılan üretim 100 m2 alanda sağlanabilecek.Böyle bir alanda besinler apartmanın orta katlarında yetiştirilirken,çatı katında güneş panelleri ve çatı tipi rüzgar türbini binanın elektrik ihtiyacını karşılamakta,giriş katında bu ürünleri satan market yanında bu ürünlerden yapılan yemekleri sunan restoran belki bodrum katlarda karanlığı seven mantarın yetiştirilmesi söz konusu olacak.


1.2.1—Bina dış duvarları ısı yalıtımlı-içten dıştan 1.5 cm perlitli sıvalı,


1.2.2--gün ışığı ile aydınlatma sistemi(gün ışığını içeri alan fleks borular için şaftların yapılması ve dışarda-çatıda armatürde toplanan ışık bu içi parlak borularla içerdeki armatürlere verilmekte) ve onun şiddetine göre otomasyonla bitkilere bitkilerin ihtiyaç duyduğu renk olarak sadece kırmızı ve mavi olduğu için kırmızı mavi ışık veren led aydınlatma sistemi


1.2.3—Çatıdan gelen yağmur suyunu ve binada kullanılan suyu filtre edip depolayıp bitkilere gönderen damalama-sprey-sis sulama sistemi


1.2.4—Bitkilere blouse ve klasik müzik dinleten ses sistemi


1.2.5—Binada üretilen her türlü gıda atığını parçalan çöp parçalayıcısı ile gübreye dönüştüren solucan gübresi üniteleri


1.2.6—Ayrıca binanın bir katında-bk da aquapanik sistem ile et balığı yetiştirebilir.Çatıya arı kovanları yerleştirebilir.


2—Japonya,Singapur ve ABD de dikey tarım tesisleri kurulmaya başlandı.ve bu tesislrde normal tarım alanına göre oranla % 40 daha az enerji harcanırken,açık tarım arazilerinin kullandığı suyun sadece % 1 ini kullanıp aynı miktarda ürün vermekte.Kısaca geleneksel tarım arazilerine oranla % 100 daha verimli çalışıyor.


3—Öneri:Bakanlık dikey tarım tesisleri kurulması için teşvik ve hibe verebilir.ve yapılacak tesisler için sistem ve cihazlar için yönerge önerisi hazırlayabilir.


Kaynak:Popular Science-Ocak-2017

Makalenin İzlenme Sayısı : 71

Eklenme Tarihi : 15.12.2020

Önceki sayfaya geri dön.