MAKALELER 1 / Atık Sudan Isıtma-Soğutma İçin Yararlanma
Atık Sudan Isıtma-Soğutma İçin Yararlanma:


1—İzmir Yaşar ve Ege Üniversitesi Akademisyenlerince geliştirilen Atıksu Pompası Araştırma Projesi tamamlandığında atıksudan düşük maliyetli enerji üretilerek bu enerji ile binaların ve sera alanlarının ısıtma-soğutma ihtiyaçları karşılanacak.


2—Şehirlerde üretilen ısının %40 ı kanalizasyona akıyor.İsviçre de geleneksel binaya sağlanan ısının %15 i kanalizasyona dışarı aktarılmakta.


2.1—Türkiye de 2950 belediyenin 2235 inin kanalizasyon şebekesi bulunmakta ve kişi başına atık su miktarı 182 Lt yi bulmakta.


3—Kanalizasyon suları yazın soğutma ,kışın ısıtma amacıyla ısı pompası yardımıyla kullanılabilir.İzmir çiğli de  kışın kanalizasyon su sıcaklığı 14 C,dışarı sıcaklığı 9 C, olurken,yazın kanalizasyon su sıcaklığı 28 C iken,dışarı sıcaklığı 35 C civarında.


3.1—Yukarıdaki değerlere göre İzmir de bölgesel olarak kurulacak ısı pompası sistemi ile yazın soğutma-kışın ısıtma imkanı sağlanabilir.ve kullanılacak ekipman İzmir sanayisinden temin edilebilir.


3.2--Büyükşehir Belediyeleri sadece su ve kanalizasyon hizmeti vermek dışında bölgesel ısıtma-soğutma,elektrik üretimide yapabilir ve satabilmelidir.İstanbul,İzmir,Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bu yenilenebilir enerji işine girmesi uygun olabilir.Batıda birçok belediye bu işi yapmakta.


Kaynak:Dünya Gazetesi

 
Anahtar Kelimeler :   Atık,Su,ısıtma,Soğutma,enerji,yenilenebilir
Eklenme Tarihi :14.12.2015 12:33:40
Makalenin İzlenme Sayısı : 1069
Önceki sayfaya geri dön.