MAKALELER 3 / Uzay İstasyonu Kurmak-Yeni-Çin


Uzay İstasyonu Kurmak-Yeni-Çin:

 

1-- Çin, yeni uzay istasyonu yapmak için kolları sıvadı. İlerleyen yıllarda bu uzay istasyonunun aktif bir şekilde kullanılması planlanıyor.

 

1.1-- Yeni kurulması planlanan uzay istasyonunda, üç modül boyunca 5 bin 650 metreküp yaşam alanı olacağı söyleniyor. Yaşam mekanı, uzay gemilerinin içinde bulunduğu Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki alanın üçte birinden daha çok olacak.

 

1.2-- Çin, hem inşaat hem de yörünge sonrasında 2022'ye kadar bütün hazırlıkları tamamlamak istiyor.

 

1.3--Önceki Çin uzay istasyonlarının aksine, yeni uzay istasyonundaki suyun, astronotların soluduğu su buharından ve idrardan geri kazanılacağı ifade ediliyor. Buna göre, bu uzay istasyonu ek oksijen üretme kapasitesine sahip.

 

2-- Şu anda planlama aşamasında olan gelecekteki tüm insanlı görevler için astronot alımlarını önemli ölçüde artıran Çin uzay ajansı, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) bağımsız olarak kendi uzay istasyonuna sahip olmak istiyor


2.1--Çin’in küçük uzay istasyonu Tiangong-2, görev süresinin bitmesiyle birlikte planlandığı gibi Güney Pasifik Okyanusu'na düştü.

 

2.2--2016 yılında uzay teknolojileri için küçük bir test laboratuvarı olarak tanıtılan Tiangong-2, başlangıçta sadece iki ya da üç yıl boyunca uzayda kalacaktı; ancak beklenenden daha uzun süre hayatta kalan ve insanlı görevler için bir istasyon görevi görmeye devam eden Tiangong-2, uzayda toplam 1.000 gün geçirdi.

 

2.3--Tiangong-2’nin selefi olan Tiangong-1, geçtiğimiz yıl kontrolsüz bir şekilde Dünya’ya düşmüştü. 2011 yılında uzaya fırlatılan uzay aracı, 10.4 metre uzunluğunda ve yaklaşık 8.75 ton ağırlığındaydı.

 

2.4--Son dönemde uzay projelerine önemli ölçüde kaynak ayıran Çin, geliştirdiği yeni uzay istasyonu için 2021 ve 2022 yıllarında iki deneysel modülü yörüngeye yerleştirecek.

 

3—Çin in Medya kaynağı Xinhua tarafından yapılan açıklamaya göre, mürettebat taşımak için tasarlanan Çin'in yeni uzay gemisinin deneme sürümünü bitirmek üzere olduğu ifade edildi.

 

3.1--Daha önce kullanılan Çin uzay gemileri, 3 kişi taşıyabiliyordu.


Kaynak: https://www.tamindir.com

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 56

Eklenme Tarihi : 14.03.2020

Önceki sayfaya geri dön.