MAKALELER 3 / Dijital Ekonomi Pastasının Çoğuna ABD ve Çin Hakim


Dijital Ekonomi Pastasının Çoğuna ABD ve Çin Hakim:

 

1--Dijital Ekonomi 2019 Raporu’nda, dünyada dijital ekonomik pazarın büyük bir çoğunluğuna ABD ile Çin’in hakim olduğu, Latin Amerika ve Afrika ülkelerinin dijital alanda çok geride kaldığı belirtildi.

 

2--Raporun ön sözünü yazan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın yarısından fazlasının sınırlı internet erişimine sahip olması nedeniyle dijital gelirlerde dünyada ciddi bir eşitsizlik yaşandığını belirterek, “ Özellikle Afrika ve Latin Amerika'daki ülkeleri rekabetin oldukça gerisinde kalıyor.

 

2.1--Dünyanın her tarafına internet erişiminde eşitlik getirip dijital ekonomideki farkın kapatılması için hepimiz çalışmalıyız. Herkes için bir dijital ekonomi oluşturmak şart” dedi.

 

3--Rapora göre küresel dijital ekonomiye damgasını ABD ve Çin vuruyor.

 

1--Küresel dijital harcamaların yaklaşık % 50’si Çin ve ABD’ye gidiyor.

 

2--Dijital patentlerin % 70’i ABD ve Çin’e ait.

 

3--Bulut teknolojisi pazarının % 75’ine de ABD ve Çin hakim.

 

4--Dünyanın en büyük yedi dijital platform şirketi ise yine bu iki ülkeye ait.

 

4--Rapora göre, dünyada dijital ekonomiye yedi büyük marka hakim. Dijital platformlar olarak anılan bu markalar, ABD’li Microsoft, Apple, Amazon, Google, Facebook ve Çinli Tencent ile Alibaba.

 

4.1--Bu yedi marka küresel dijital ekonomide pastanın üçte ikisine hakim durumda. Arama motorları pazarının % 90’ına ise Google hakim.

 

4.2--Çin’de Tencent firması WeChat ile Ali Baba’da mobil ödeme sağlayıcısı Alipay ile Çin’deki pazarın neredeyse tamamına sahip.

 

4.3--Sosyal medya alanında ise Facebook ülkelerin yüzde doksanında bir numaralı sosyal medya platformu durumunda.

 

5--Raporda, bu şirketlerin zirvede kalmak, rekabet etmek, hizmet alanlarını genişlemek için agresif bir şekilde mücadele ettiğini belirtiyor. Yedi dev platformun girdikleri ülkelerin pazarlarında siyasilerle işbirlikleri, lobi faaliyetleri, çok uluslu şirketlerle stratejik ortaklıklar kurarak agresif bir şekilde rekabet ettikleri belirtiliyor.

 

5.1--Rapor, dijital ekonomiden elde edilen kazancın daha adil bir şekilde dağılmasını sağlanması konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini belirtiyor.

 

6—Yorum:Ülke olarak kendi arama motorumuzu ve bulut sistemini ,video barındırma sistemini-kendi internet sistemini özerk olarak üretebilir miyiz.

 

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 67

Eklenme Tarihi : 24.02.2020

Önceki sayfaya geri dön.