MAKALELER 3 / Kablosuz Cihazların İnsan Sağlığına Etkileri


Kablosuz Cihazların İnsan Sağlığına Etkileri:

 

1--Bilim insanları, Apple’ın popüler kablosuz kulaklığı AirPods ile diğer kablosuz cihazların etrafa radyasyon yaydığını ve bunun tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini açıkladı.

 

2--40'tan fazla ülkeden 250 bilim insanı, kablosuz teknolojilerden yayılan radyasyona karşı uyarı dilekçesi imzaladı ve dilekçeyi DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ile BM’ye (Birleşmiş Milletler) gönderdi.

 

2.1--Daily Mail’de de yer alan habere göre, bilim insanları ulusal ve uluslararası düzenlemelerin sınırlayamadığı 'kablosuz teknolojilerin potansiyel sağlık riskleri' konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor.

 

3--Özellikle Apple ve Samsung’un öncülük ettiği kablosuz kulaklıkların, beyne ve iç kulağa yakın konumundan dolayı kanser riskini arttırabileceği belirtiliyor.

 

3.1--Bu gibi kablosuz cihazlarda Bluetooth teknolojisi kullanılıyor. Bluetooth’larda da veri iletimi elektromanyetik frekanslarla yapılıyor.

 

4--California Üniversitesi'nden Berkeley Toplum Sağlığı Profesörü Dr. Moskowitz, kablosuz kulaklıkların beyne muhtemel etkileri konusunda henüz araştırma yapılmadığını ve potansiyel etkileri sınırlamak için düzenleme olmadığını vurguladı.

 

4.1--Dr. Moskowitz, "Hem araştırmayı hem de düzenlemeyi geride bırakan kablosuz teknolojilerin sağlığımız için feci geri dönüşleri olabilir." diye konuştu.

 

5--Fareler üzerinde yapılan radyasyon deneylerinde, üreme, nörolojik ve genetik hasar gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığı görüldü. Bilim insanları, radyasyona maruz kalmanın etkileri üzerinde incelemeler yapmaya devam ediyor.

 

Kaynak: https://www.tamindir.com/

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 414

Eklenme Tarihi : 15.12.2019

Önceki sayfaya geri dön.