MAKALELER 3 / Uzayda Psikoloji- Astronotların Psikolojisini Takip Eden Robot


Uzayda Astronotların Psikolojisini Takip Eden Robot:

 

1-- Astronotların duygularını algılayabilen bir robot, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) göreve başladı.

 

2--CNN International’a göre, özel kameralarla ve ses dedektörleriyle donatılmış olan akıllı robota CIMON 2 (Mobil Mürettebat Refakatçisi 2) adı verildi. Robotun baş geliştiricilerinden Matthias Biniok, projenin amacının uzayda astronotların yanında bir refakatçi bulundurmak olduğunu söyledi.

 

3--Yapay zekaya sahip olan CIMON 2’nin, daha önce 2018 yılında uzaya gönderilen CIMON robotundan elde edilen verilerle geliştirildiği belirtiliyor.

 

3.1--CIMON adlandırmasının ise, 1940’lı yıllarda yayınlanan Japon bilimkurgu çizgi roman kahramanı robot Simon’dan ilham alınmasıyla ortaya çıktığı ifade ediliyor.

 

4--ISS’deki astronotların üzgün mü, öfkeli mi, neşeli mi olduğunu anlayabilen CIMON 2’nin istasyonda 3 yıl boyunca görev yapması bekleniyor.

 

4.1--CIMON 2’nin ayrıca, gelecekte yapılması planlanan derin uzay yolculuklarında da önemli rol oynaması planlanıyor.

 

5—Öte yandan Nature Microgravity” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre:

 

5.1--Michigan Üniversitesi’nden araştırmacıların iki hafta uzayda kalan uzay mekiği mürettebatından 12 astronot ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda altı ay kalan 14 astronotun MR görüntülerini inceleme altına alması ile neticelendirilen çalışmada, insan beyninin yer çekimsiz ortama adapte olma çabasında olan beyindeki gri maddenin azalması ya da çoğalması sonucu beynin yapısında değişiklikler olduğu belirlendi.

 

5.2--Beyin MR görüntüleri incelenen tüm astronotların beyninde bu yapısal değişiklikler gözlemlendi.

 

5.3--Uzay yolculuklarının süresine göre bu değişikliklerin de çeşitlilik gösterebileceğine dikkat çeken araştırmanın baş sorumlusu Rachael Seidler, "Bu, uzayda omurilik sıvısının yer değiştirmesiyle ilgili olabilir.

 

5.4--Vücuttaki sıvıyı aşağıya çekecek yer çekiminin bulunmaması, uzayda yüzün şişmesine neden oluyor. Bu da beynin pozisyonun yer değiştirmesine ya da sıkışmasına yol açıyor." dedi.

 

5.5--Seidler son olarak bu araştırma sonucunda elde edilen bulguların beyin fonksiyonlarını etkileyen diğer sağlık faktörlerindeki gelişmelerde kullanılabileceğini ifade etti.

 

6—Yorum:

 

1—İnsanların uzayda ve dünyada psikolojik durumlarını kameralarla vs algılayan ve uzayda-dünyada eğitilmiş bir robot ISS veya derin uzay seyahatlerinde astronotların psikolojisini takip ederken gereken çözümleride önererek onların seyahat boyunca ruh sağlıklarını korumaya yardım edebilir.

 

Kaynak: https://www.tamindir.com/

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 122

Eklenme Tarihi : 15.12.2019

Önceki sayfaya geri dön.