MAKALELER 3 / Küresel Isınmanın Hızını Kim Kesti


Küresel Isınmanın Hızını Kim Kesti:

 

1—Montreal Protokolü 1.1.1989 da yürürlüğe girdi. Ve bu sayede 100 tehlikeli gaz kademeli olarak kullanımdan kalktı.

 

1.1--Bu gazların kullanımdan kaldırılmasının nedeni ozon tabakasında delinmeye yol açmalarıydı.

 

1.2—Bu gazlar aynı zamanda etkili birer sera gazıydı.Eğer Montreal protokolü uygulanmasıydı bu gazların kullanımdan kaldırılmasaydı küresel ısınma çok hızlı bir değişime girebilirdi.

 

2—Montreal protokolünün en büyük destekleyicisi zamanın ABD Başkanı Ronald Reagan ile  İngiltere Başbakanı Kimyacı olan Margaret Thatcher di.

 

3—Yorum:ABD Başkanı ile İngiltere Başbakanlarının küresel ısınmada yaptıkları ciddi çaba BM  nin çabalarının yanında herhalde çok daha güçlü etkiye sahip.

 

3.1—5 yıl önce ABD lilerin pekçoğu iklim değişikliğine inanmıyordu.Bugün federal hükümet inanmasa da halkın çoğu iklim değişikliğinin insan eliyle meydana geldiğine inanıyor.


3.1.1—Örneğin 2010 yılında insan kaynaklı etkinlikler sonucu atmosfere salınan karbondioksit miktarı 35 gigaton iken ,dünya üzerinde bulunan bütün yanardağlardan yayılan karbondioksit miktarı 0,13-0,44 gigaton arasındadır.

 

3.1.2--Kısaca küresel karbondioksit emisyonun kaynağı insan kaynağı olup ABD halkı bunu kabullenirken buna inanmayan federal hükümetin bir süre sonra buna inanmasını ummak gerek.Fedaral hükümetin inanması halinde küresel ısınma ile ciddi anlamda mücadele başlayabilir.

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 46

Eklenme Tarihi : 07.11.2019

Önceki sayfaya geri dön.