MAKALELER / Gelir Eşitsizliği Dünya Genelinde Arttı

Gelir Eşitsizliği Dünya Genelinde Arttı:

 

1--Dünya ekonomisi büyüse de bundan herkes eşit şekilde yararlanamıyor. Ünlü ekonomist Thomas Piketty ve ekip arkadaşları, zengin ile fakir arasındaki uçurumun 1980’den bu yana daha da büyüdüğüne dikkat çekiyor.

 

1.1--Sonuçları açıklanan Dünya Eşitsizlik Raporu’na göre, 70’i aşkın ülkeden 100’ün üstünde araştırmacının katkısıyla hazırlandı. Rapora göre, 1980 yılından bu yana, dünyanın en zengin % 1’lik dilimindeki insanların gelir artışı, en fakir % 50’nin gelir artışını ikiye katladı.

 

2--Araştırmada sunulan verilere göre, gelir eşitsizliği bölgelere göre de farklılık gösteriyor. Rapora göre, zengin ile fakir arasındaki gelir eşitsizliğinin en az olduğu yer Avrupa.

 

2.1--Avrupa’da 2016 yılında en zengin % 10’luk kesimin gelirinin, milli gelirin % 37’sini oluşturduğuna dikkat çekildi.

 

2.2--Ortadoğu’da ise bu oranın % 61’e çıktığı görüldü.

 

3--Gelir vergisi beyanlarının da ölçüm verisi olarak dahil edildiği araştırmaya göre, uzmanlar 1980 yılından bu yana Kuzey Amerika, Çin ve Rusya’da zengin ile fakir arasındaki gelir eşitsizliğinin hızlı şekilde büyüdüğünü saptadı.

 

3.1--Ekonomi uzmanları, zengin ile fakir arasındaki gelir uçurumu ve ekonomik eşitsizliklerin öncelikli sebebi olarak, sermayenin özel ve kamu sektörlerinde eşit dağılmamasını gösteriyor.

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 35

Eklenme Tarihi : 24.06.2022

Önceki sayfaya geri dön.