MAKALELER 3 / Yeşil Bina-Yeşil Şehir ÇözümleriYeşil Bina-Yeşil Şehir Çözümleri:

 

1—Yeşil Çatı Uygulamaları:

 

1.1-- ABD'nin Chicago kentinde yaklaşık 350 binanın yeşil çatısı var. Bu, 1.5 milyon metrekarelik bir yeşil alan demek.

 

1.2--Çatıyı yeşillikle kaplamak, binanın ısısını yazın 6-10 derece düşürüyor.Bu da klima kullanım masrafını % 70 oranında azaltıyor.

 

2—Çatılara Mikro türbin Uygulamaları:

 

2.1--Nevada eyaleti, mikro rüzgar türbinleriyle dolu. Bunların kurulumu hem kolay hem ucuz. Üstelik fazla yer de kaplamıyorlar. Gürültüleri ve titreşimleri daha az oluyor.

 

2.2--Silindirik biçimli mikro rüzgar türbinleri, binaların çatılarına kolaylıkla monte edilebiliyor ve insanları da rahatsız etmiyor. Her biri 1-3 kilovat gücünde

 

3—Vakumlu Çöp Kutuları:

 

3.1--Londra'nın banliyölerinde çöp kutuları hastanelerde borularla ilaç nakletme sistemi gibi vakumlu.Çöpler, emilerek belli merkezlerde işlenmek üzere toplanıyor. Böylece çöp toplama maliyeti % 90 oranında azalıyor.

 

4—Güneş Panel Kaplı Bina Cepheleri:

 

4.1--Berlin'de yeni yapılan apartmanların güneş gören cepheleri, güneş panelleriyle kaplanıyor.Bu paneller, apartmanların enerji ihtiyacının % 40'ını karşılayabiliyor.

 

5—Şehir Şebekesinde Çevrimden Geçirilmiş Atık Su Kullanımı:

 

5.1--ABD'nin pek çok kentinde, onlarca kez çevrimden geçirilmis şehir suyu kullanılıyor.

 

6—Aydınlatmada LED Lamba Kullanımı:

 

6.1--Enerji etkin LED aydınlatmalar, Avrupa'da oldukça yaygın. Sokak aydınlatmasında LED lambalan kullanmak, % 80 enerji tasarrufu sağlıyor.

 

7—Ekokent Destekleri-Uygulamaları:

7.1--Güney Kore'de "eko-kent" uygulaması yapılan yerleşim birimlerine hükümetin verdiği destek sayesinde, oldukça kalabalık olan kentlerin, ağır faturaları şimdiden hafifledi.

 

8—Ulaşımda Bisikletin Kullanımı:

 

8.1--New York gibi kalabalık bir metropolde bile belediye, bisiklet yolları açılması için büyük mücadele veriyor.

 

9—Çatılarda Solar Kiremit Uygulamaları:

 

9.1--Yakın gelecekte bildiğimiz çatı kiremitlerinin içine mini solar sistemler yerleştirilecek. Yani taş topraktan mamul klasik çati kiremitleri tropikal ülkeler dışında yavaşça tarihe karışacak.

 

10—Solar Dış Cephe Boya Uygulamaları:

 

10.1--Yeni nesil dış cephe inşaat yalıtım boyaları hem elektrik üretmede hemde  gün ısısına göre vaziyet alıp güneş enerjisini bünyesinde tutacak, ortam sıcaklığı düştüğünde ısıya çevirecek yapılarda üretilebilecek.

 

11—Yenilenebilir Enerjilerin Kullanımı:

 

11.1--Yenilenebilir enerjide ise 2012'de rakamının 275 milyar dolan geçeceği ve bu rakamın 148 milyar doları güneş enerjisi yatırımlarına harcandı.

 

11.2—Onu 83 milyarla rüzgar enerjisi takip ediyor. Biomass (katı atık) projelerinde bir kıpırdanma var. Biyoyakit 6.8 milyarı zorlarken küçük baraj projeleri ile jeotermal ancak 5.8 milyarı bulabiliyor. En küçük pay ise geliştirilmeye çalışılan dalga enerjisi teknolojilerinde.

 

Kaynak:Para Dergisi-Haftalık Ekonomi Dergisi 28 Ekim -3 Kasım 2012-s:75

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 141

Eklenme Tarihi : 11.10.2019

Önceki sayfaya geri dön.