MAKALELER 3 / Tekstil Fabrikasının Buharı İle Sera IsıtmakTekstil Fabrikasının Buharı İle Sera Isıtmak:

 

1--Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde bir tekstil fabrikası, kumaşlarını yıkamak için kullandığı suyun buharını aynı zamanda sera ısıtmasında kullanıyor.

 

2--Fabrikadaki kumaşların yıkanması ve boyanması için kullanılan kazanda binlerce litre su ısıtılıyor.Firma sahibi ortaya çıkan buharı, fabrika kenarında kurduğu 5 dönümlük seranın ısıtılmasında kullanarak hem buharı yatırıma dönüştürüyor hem de serada üretilen domatesten kazanç sağlıyor.

 

3--Firma Müdürü Kadir Polat ; 9 yıl önce seranın 800 bin liraya mal oldugunu vurguladi ve Seralarda en büyük maliyet ısıtma maliyetidir. Biz gerçekleştirdiğimiz projeyle seramızı fabrikanın atık buharı ile ısıtarak bu maliyeti ortadan kaldırdık.

 

3.1--Şu anda dönüm başına 25 ton domates elde ediyoruz. 5kişiye de istihdam sağlıyoruz.İlerleyen süreçte farklı ürünler yetiştirmeye çalışacağız açıklamasını yaptı.

 

4--Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada; bakanlığın bu gibi alternatif kaynaklı kurulan seralara destek verdiği açıklaması yaptı.

 

5—Yorum:Tarım Bakanlığı bünyesinde kuracağı Yenilenebilir Enerji dairesi ile Tarım il Müdürlüklerinde her il için yenilenebilir enerji araştırmaları yaparak bunun İl içindeki firma-çifçiler için projeler üreterek(projesi-finansmanı) bunların yapımı için çalışabilir.İl Müdürlüğündeki görevliler bu işlerin takipçisi olabilir.Kısaca kamu özel için proje üretip-takibini yapabilir.

 

5.1—Adıyamanda sadece tektildeki atık enerji ile değil jeotermal-Rüzgar enerjileri ile seralar kurulup tarımsal üretimde yol alınabilir.

 

Kaynak:AA

Makalenin İzlenme Sayısı : 157

Eklenme Tarihi : 11.10.2019

Önceki sayfaya geri dön.