MAKALELER 3 / Dişleri Korumak İçin Öneriler


Dişleri Korumak İçin Öneriler:

 

1—Tatlıları bir bar bardak su ile yemek gerekir.Tatlı veya başka bir yiyecek yedikten sonra su içerek ağzı çalkalamak en kolay metottur.

 

2--Şekersiz sakızlarla dişlerin arasındaki yiyecek artıkları temizlenebilir.

 

2.1--Dişe en zararlı besin şekerdir. Özellikle çocukların çok sevdiği, yapışkan yumuşak şekerler, çikolata kaplı gofretler…  Bu tür şekerler dişlerden kolay temizlenmiyor.

 

2.2--Ağız içindeki bakteriler, diş yüzeyine yapışan bu şekerleri kullanıp asit üretiyor ve bu asitte dişi eritiyor. Gıda alımından sonra 30 dakika içinde hızlı bir şekilde çürüme başlıyor.  Bu yüzden yapışkan, karamelize, macun tarzı şekerlerden uzak durulmalı.

 

3—Sofrada peynir bulundurmak önemli.Yemeğin sonunda ağzınıza atacağınız bir parça peynir, ağız içini alkali hâle getirir ve bakterilerin üreyerek diş minesine zarar vermesini engeller.

 

4--Dişleri temizlemenin en kolay yolu fırçalamak. Toplumun % 86’sı dişlerini düzenli fırçalamıyor. Diş fırçalama tekniğinin çok önemli olmayıp, fırçanın dişe temas ettiği sürenin önemli.Yapılan araştırmalarda maksimum 30-40 saniye diş fırçaladığımızı biliyoruz. Oysa bu sürenin 2 dakikanın altına düşmemesi lazım. 2 dakikanın üzerine de çıkmamalı.

 

5--Dişlerin kristal yapısının parmak izi gibi kişiye özel olduğunu söyleyen Kıvanç Cebesoy “Çürük oluşumunda genetik yatkınlığın önemi büyüktür. Anne babanın dişleri erken dönemde çürüdüyse çocukların da dişleri risktedir.


6--Ayrıca ibadet etmeden evvel dişleri temizlemek-fırçalamak ibadetin kalitesini-güzelliğini artırabilir.

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 169

Eklenme Tarihi : 11.10.2019

Önceki sayfaya geri dön.