MAKALELER / 3D Yazıcılar-Bilgi


3D Yazıcılar-Bilgi:

 

1--3D yazıcılar, hammadde olarak eriyebilen plastik (termoplastik), reçine ve değişik metaller kullanır.Bu nedenle otomotiv ve havacılık endüstrileri için önemlidir.

 

2—3D Yazıcı ile Bir oyuncak da yapabilirsiniz, bir köprü de.Amsterdam'daki Stoofbrug Köprüsü, dünyanın üç boyutlu yazıcı tekniği ile yapılmış ilk metal köprüdür.

 

3--İsveç'in yüksek performanslı süper otomobiller üreticisi Koenigsegg'i 2014’te, "Urbee" adlı modelinin karoseri parçalarının ve camlarının 3D yazıcıyla yapıldığını açıklanmıştı.

 

3.1—Bir otomobilin bütün parçalarını yazıcıdan çıkarmak, şimdilik mümkün değil [Bir otomobil,30 bin - 35 bin parçadan oluşur).

 

3.2—Havacılıkta ise ;Airbus da, "A350 XWB adlı yeni uçağın bin kadar parçasının, 3D yazıcıdan çıkarıldığını bildirmişti (Orta boy bir uçak, dört milyon parçadan oluşur).

 

3.3--Bugün başta ABD ve İngiltere olmak üzere pek çok ülkenin, sivil ve askeri uçaklarla helikopterlerin yedek parçalarını üretmek için 3D yazıcıdan yararlandığı biliniyor.

 

4--3D yazıcı, sadece dünyada kullanılacak bir icat değil. Dünya çevresindeki yörüngesinde dönen uzay istasyonlarında da kullanılıyor. Diyelim ki tornavidayı dünyada unuttular. 3D yazıcıdan bir tornavida çıkarmak bir dakika sürüyor.

 

4.1--Üstelik yer çekimsiz ortamda. 3D yazıcılar gelecekte (10 - 40 yıl içinde), Ay'da, Mars'ta insanların barınacağı mekanlar yapacak. Astronotlar da sonradan gidip, otele yerleşir gibi bu mekanlarda yaşayacak, çalışacak.

 

5--Nedense bu teknoloji pahalıymış gibi bir algı var. ABD'de mahallelerin ara sokaklarında bile 3D yazıcı hizmeti veren küçük dükkanlar bulabilirsiniz. 5.1--Türkiye'de bin 500-4 bin lira fiyat aralığında satın alıp, yaratıcılığınızı gösterebilirsiniz (50 bin liraya da var).

 

6--Bir objenin seri üretimini mi yapmak istiyorsunuz? Yazıcıdan prototipini çıkarın. Geleneksel yöntemlere oranla çok daha ucuza, çok daha kısa zamanda çıkar.

 

7—İnşaat sektöründe ; Ev mi yaparken örneğin 75 metrekarelik bir evi 24 saat içinde parça parça 3D yazıcıdan çıkarabilirsiniz. Hem de çok düşük

bir maliyete.

 

7.1--Böylece ev sahibi olmak isteyen dar gelirli kesime hizmet verilmesi mümkün oluyor. Hatta belediyeler, evsizleri bile bu tip evlerde barındırabilir.

 

Dairesi NASA ilgi gösterdi. Çünkü uzayda astronotları, yiyecek israfı olmadan doyurmanın en ideal yolunun bu olduğu düşünülüyor.

 

8--3D yazıcılar, modaya da el atmış durumda. Elbiseler, ayakkabılar, çantalar, gözlükler ve aklınıza gelebilecek her tür aksesuar, bu yazıcılardan çıkabiliyor. Bunu küçümsemeyin. Ünlü elbise ve ayakkabı markaları, şimdiden 3D yazıcılara milyonlarca dolar yatırım yaptı bile.

 

9--Film endüstrisi de bu teknolojiyle yakından ilgili. Filmlerde kullanılacak objeler, oyuncuların kostümleri, dekoratif malzemeler ya da kurgu bilim filmlerindeki korkunç yaratıklar, 3D yazıcıdan çıkarılabiliyor. 3D yazıcının objeleri, hayallerinizle sınırlı. Bu filmlerin bazılarını zaten seyrettiniz:

Jurassic Park, Avatar, Terminator vs.

 

10--Üç boyutlu yazıcıda, üç boyutlu yazıcı da yapabilirsiniz. Sadece yapım bilgisine (know how) hakim olun yeter. Çünkü karşınıza bitmiş bir cihaz çıkmayacak. Parça parça yapıp, sonra bu parçaları birbirine monte edeceksiniz. Elektronik devre kitini yapmak da size düşüyor. Sonuçta bu cihazların da bir sınırı var.

 

11—3D Ekonomisi:

11.1--Üreticiler, 2022'de 10 milyon civarında 3D yazıcı satacaklarını tahmin ediyor. Sadece sağlık sektöründe bu pazarın 9.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

 

11.2--Çok uluslu Amerikan havacılık şirketi Boeing, uçakların titanyum parçalarının 3D yazıcıdan çıkarılmasıyla üç milyon dolar tasarruf sağladığını belirtiyor.

 

11.3--Enerji, elektronik ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösteren Amerikan şirketi General Electric, bu yazıcılarla önümüzdeki 10 yıllık süre içinde 3-5 milyar dolar arası tasarruf edececeğini hesaplıyor.

 

12—3D Yazıcılarda Hukuk:

 

12.1--3D yazıcıların sakıncalı yönü de mucitlerin entelektüel birikimini (fikri mülkiyeti) ve ticari haklarını ihlal edebilecek nitelikte cihazlar.

 

12.2--Böyle yazıcıların pazarı genişledikçe patent haklarının ihlali davaları da çoğalabilir. Fakat mevcut yasalar gayet açık. Yazıcıdan çıkardığınız bir materyali satmadığınız, ondan maddi kazanç sağlamadığınız sürece sorun yok.

 

13--Üç boyutlu yazıcının bir ilersi 4D printer.Bundan sonraki bilgisayar yardımlı imalat (CAM - Computer Aided Manufacturing), dört boyutlu yazıcılarla gerçekleşecek.

 

13.1--Dört boyutlu yazıcı ile üç boyutlu yazıcıdan çıkan objeyi, zaman içinde değişecek hale getirebileceksiniz. Bu durumda dördüncü boyut, "zaman" oluyor.

 

13.2--Kullanılacak malzeme de "akıllı malzeme" olmak zorunda. Örnek verelim. Bir gömlek aldınız. Ama birkaç hafta sonra şişmanladınız. Gömleğiniz,

 

13.3--4D yazıcı teknolojisiyle ve akıllı malzeme ile yapılmışsa sizinle birlikte genişleyecek. M ölçekli gömleğinizi atıp XL ölçekli gömlek satın almanız gerekmeyecek.

 

Kaynak:Para Dergisi-23-29.01.2022

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 88

Eklenme Tarihi : 08.04.2022

Önceki sayfaya geri dön.