MAKALELER 3 / Uzay Taksisi-Rusya Uzay Taksisi Geliştirdi


Uzay Taksisi-Rusya Uzay Taksisi Geliştirdi:

 

1--Rusya'da yer alan bir uzay ve roket şirketi, Ay'a seferler düzenleyebilecek bir uzay taksisi geliştirdiğini duyurdu. İnsan taşımacılığında kullanılacak araçlar 2023'de göreve başlayacak.

 

2--Ryvok adı verilen araç, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) sabitlenerek kargo ve kozmonot aktarımında rol oynayacak. Çok seferli kullanılacak olan araçlar maliyetleri de üçte bir oranda düşürecek.

 

2.1--Bu yıl Ay yolculuklarını gerçekleştirmek için Federatsiya adlı projeyi başlatmayı planlayan şirket, maliyetleri daha fazla düşürecek olan yeni projesine yoğunlaşmış durumda.

 

2.2--Yeni proje ile ilgili konuşan şirket sözcüsü Yuri Makuşenko, "Ryvok projesinin maliyeti Federatsiya'nınkinden üç kat daha düşük olacak" şeklinde açıklamalar yaparak yeni projenin önemine de vurgu yaptı.

 

3--Soyuz aracının Dünya'dan uzaya götürdüğü kargo malzemelerini ve kozmonotları alıp ay yüzeyine bırakacak olan yeni Ryvok aracı 2021 yılında kullanıma hazır hale gelecek ve 2023 yılında uzaydaki yerini alacak.

 

4--Uzay'a harcanan paralar düşünüldüğünde Ryvok projesinin mantıklı bir proje olduğu söylenebilir. Ayrıca Ryvok projesinden sonra Ay yüzeyine yakın bir konumda yeni bir uzay istasyonu daha kurulması amaçlanıyor.

 

Kaynak:tamindir.com

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 125

Eklenme Tarihi : 10.09.2019

Önceki sayfaya geri dön.