MAKALELER / Balık Yağlarının Sağlığa Faydaları
Balık Yağlarının Sağlığa Faydaları:


1--Omega-3 balık dokusundan elde edilen hayvansal bir yağdır. İçeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asidi  bir başka deyişler alfa linoleik asit, D vitamini ve DHA bulunur.


1.1--Genellikle ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıkların dokularından elde edilir.


1.2-- Özellikle çocuklarda olmak üzere birçok durumda gıda takviyesi olarak kullanılabilen hayvansal bir yağdır. Kalitesi elde edildiği balık cinsi ile ilgilidir.


1.3--Omega3 vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler arasında yer alır.  Vücutta üretilememesi yanında vücutta depolanması da mümkün değildir. Bu nedenle balık yağının düzenli şekilde kullanılması önerilir. Genellikle sıvı, kapsül veya tablet formlarındadır.


1.4—Omega 3 Vücuda alınması gereken çoklu doymamış yapıda bulunan temel yağlar arasındadır.


2—Omega3 Kan lipitlerini önemli ölçüde azaltır. Omega 3 bakımından zengin yiyecekler tüketmek kolon, prostat ve meme kanseri riskini düşürür.


3--Karaciğerin fazla yağdan kurtulmasına destek olur. Omega 3, depresyon ve kaygıya dair şikayetleri azaltmaya yardımcıdır. Omega 3 yağ asidi takviyesi kullanmak, karaciğerinizdeki fazla yağdan kurtulmanıza destek olur.


4—Hiperaktif çocuklarda Omega 3 takviyeleri semptomları önemli ölçüde azaltır. Hiperaktivitesi olan çocuklarda, omega 3 takviyeleri farklı türde semptomları önemli ölçüde azaltır.


5--Bazı çalışmalar yüksek oranda Omega 3 alımının Alzheimer hastalığını önlediği ve bunama riskini azalttığını gösterir.


5.1--Kalp hastalıkları için de çeşitli risk faktörlerini azaltır. Omega-3 özellikle, kanda bulunan bir yağ türü olan Trigliserid’in yüksekliğini düşürmede ve halk arasında iyi kolesterol adı verilen HDL düzeyini arttırmada etkili oluyor. Dolayısıyla Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili riskleri azaltmada da olumlu etkisi önemli.


6--Eklem romatizması gibi bazı hastalıkların belirtilerini hafifletir. Kas-iskelet sistemi için de faydaları çok olan Omega-3, kalsiyumun kemiklerde toplanmasına destek olduğu gibi eklem iltihabına neden olabilen enzimlerin aktivitesinin azaltılmasında da önemli rol oynuyor


6.1--Hamilelik ve emzirme döneminde alınan Omega 3, bebeğin zekâ gelişimine ve göz sağlığına önemli ölçüde yarar sağlar.


6.1.1-- Omega 3'ler çocuklarda ve genç yetişkinlerde astımın önlenmesinde de fayda gösterir.


6.2--Balık yağı gibi omega 3 takviyesi almak, depresyon ve kaygıya dair şikayetleri azaltmaya yardımcıdır.


6.3-- Balık yağı içeriğinde yüksek oranda bulunan Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda ağrıyı ve bir bölgede oluşan şişliği azaltmaya yardımcı olur.


6.4--Balık yağı kilo alımına neden olmaz hatta kilo vermek isteyen kişilerin de balık yağını takviye olarak kullanması önerilir.


6.5—Omega3 görmeyi güçlendirir. Gözlerde yaşa bağlı gelişmekte olan sarı nokta hasarlarını da azaltıyor.Omega 3 göze bağlı olan sarı nokta hastalığı, gözde oluşan kuruluk durumlarında faydalı.


6.6—Omega 3 midede karşılaşılan ülser tedavilerine yardımcı olarak kullanılabilmekte.

 

7--Omega-3 En Çok Hangi Besinlerde Bulunur:


1-- ceviz, badem, fındık,


2--fasulye, soya fasulyesi,nohut,


3--keten tohumu, yeşil yapraklı sebzeler


4--somon, sardalya, uskumru, hamsi, ringa gibi yağlı balıklarda bulunmaktadır.


4.1-- Özellikle yağlı balıklar, somon, istiridye, uskumru, morina balığı, keten tohumu, chia tohumu, soya fasulyesi ve ceviz en önemli omega 3 kaynaklarıdır.


8--Omega-3’ün Önemli Faydaları:


1--Beyin gelişimine ve göz sağlığına iyi gelir.


2--Büyüme ve gelişmeyi destekler.


3--Kalp sağlığına iyi gelir.


4--Cilt kanseri riskini azaltır.


5--Kolesterol ve trigliseridi düşürür.


6--İyileşmeyi hızlandırır, bağışıklığı güçlendirir.


7--Uzun süre tok kalmanızı sağlar, iştahı dengeler.


8--Vücutta yağların yakılmasını kolaylaştırır.


9--Kan şekeri ve insülin seviyesinin dengelenmesini sağlar.


10—Omega 3 Bilişsel fonksiyonlar,Kalp ve damar sağlığı,Kanserden korunma Daha pek çok vücut işlevi için önemli ve gerekli olan bir yağ asidi türüdür.

 

9—Balık-Balık Yağı Tüketimi:


1--* Haftada en az 2 kere balık tüketmek gerekir.


1.1--Böylelikle vücudunuzun esansiyel yağ asitleri (EPA, DHA) ihtiyacını karşılayabilirsiniz.


1.2--Özellikle kabuklu deniz ürünleri ile somon, uskumru, hamsi, sardalya gibi yağlı balıkları tercih edilebilir.


1.3--Balık tüketerek EPA ve DHA tüketimini ideal seviyeye çıkarabilir; çinko, demir, bakır, iyot ve selenyum gibi beyne iyi gelen besin maddelerini de tüketmiş olunur


1.4—Balık tüketerek vücudunuzda inflamasyonu önleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamış olursunuz.


1.4.1--Ayrıca hücre çeperlerinin sağlığını da koruyarak kötü huylu kolesterolü (LDL) engellersiniz.


2--* Yüksek oranda omega-6 içeren bitkisel yağlardan kaçınmak gerekir.Ki bunlar Ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, soya yağı bu gruba girer.


2.1--Bu ürünleri zeytinyağı, fındık yağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı ile değiştirin.


2.2--Cips, kızartma, hazır pasta, poğaça gibi omega-6 oranı yüksek olan işlenmiş gıdalardan uzak durun.


3--Balık tüketimin yanında balık yağı takviyesi de kullanabilirsiniz. Tüm takviyeler aynı değildir. Eşit oranda esansiyel yağ asitleri EPA ve DHA içeren takviyeleri tercih edebilirsiniz.


4--Balık yağını yemekle birlikte, egzersizden sonra veya yatmadan önce alınması uygun olur.


5—Vucudunuz için En yüksek DHA ve EPA seviyeleri uygun olabilir.Günde en az 500 mg balık yağı aldığınızdan emin olmak uygun olur.Bunu 3000 mg’a kadar çıkarabilirsiniz.


Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/

Makalenin İzlenme Sayısı : 168

Eklenme Tarihi : 21.06.2021

Önceki sayfaya geri dön.