MAKALELER / Dünya’nın Güneş'ten Gelen Enerjiyi Tutma Miktarı 14 Yılda 2 Kat Arttı
Dünya’nın Güneş'ten Gelen Enerjiyi Tutma Miktarı 14 Yılda 2 Kat Arttı:


1--ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Dünya’nın Güneş'ten gelen enerjiyi tutma miktarının 'benzeri görülmemiş şekilde' artarak 2005-2019 yılları arasında ikiye katlandığını belirtti.


2--NASA ve NOAA'nın hazırladığı ortak raporda, uydu verileri kullanılarak Dünya’nın Güneş'ten gelen enerjinin ne kadarını ısı formunda tuttuğu ve ne kadarını uzaya geri saldığı ölçülüp arasındaki fark ortaya konuldu.


3--2005 ile 2019 arasında, 'enerji dengesizliği' olarak bilinen ısı tutumunun neredeyse iki katına çıktığı vurgulanan raporda, bu durumun okyanus, hava ve karaların hızlıca ısınmasına neden olduğuna dikkat çekildi.


4--Raporda, Dünya’nın Güneş'ten yaklaşık 240 W/m2 enerji aldığı, 2005 ölçümlerinde bunun yaklaşık 239,5'  W/m2 ini uzaya geri yaydığı görülürken, metrekare başına 0.5 W/m2enerji dengesizliği"nin 2019’da yaklaşık 1 W/m2 çıktığının tespit edildiği kaydedildi.


5--Söz konusu enerji dengesizliğine, atmosferde artan metan ve karbondioksit gibi sera gazlarının yanı sıra bulut örtüsü ile denizlerdeki buz tabakasının azalmasının ve güneş ısısını tutan su buharlaşmasındaki artışın neden olduğuna işaret edildi.


6--Raporun baş yazarı NASA bilim adamı Norman Loeb, "Artışın büyüklüğü eşi benzeri görülmemiş bir şey. Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor" değerlendirmesinde bulundu.


7--Loeb ve Johnson, dünyadaki enerji dengesizliğinin bu şekilde devam etmesi halinde gelecek yıllarda sıcaklığın daha da artmasının ve iklim değişikliğinin toplumların yaşamını etkileyecek şekilde kendini göstermeye başlamasının beklendiği uyarısında bulundu.


Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/

Makalenin İzlenme Sayısı : 284

Eklenme Tarihi : 21.06.2021

Önceki sayfaya geri dön.