MAKALELER / Yağmur Yağdırmak İçin Drone Kullanmak- BAE
Yağmur Yağdırmak İçin Drone Kullanmak- BAE

 

1--Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), özel olarak geliştirilen drone'ları bulutlara şok uygulayarak yağışları artırmayı planladığını açıkladı.

 

2--Yağmur programının başında olan Alya al-Mazroui, projenin alçak irtifada uçan drone'lar tarafından bulutlardaki elektrik yükü dengesini değiştirmeyi hedeflediğini açıkladı.

 

3--Alya al-Mazroui, araçların İngiltere’de geliştirildiğini ve Dubai’de test edildiğini söyledi.

 

3.1--Ülkedeki kuraklığa rağmen 'bol miktarda bulut olduğunu' söyleyen al Mazroui ayrıca, Arab News'e yaptığı açıklamada ise planı 'statik elektrikle karşılaştığında saçların tarağa yapışmasına' benzeterek, Reading Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirilen drone'ların atmosfere 'elektrik yüklü iyonlar' taşıyacağını açıkladı ve "Damlalar birleşip yeterince büyük olduğunda, yağmur gibi düşecekler" açıklamasında bulundu.

 

3.2--Kuraklıkla mücadele eden ülkede, BAE hükümeti 2017 yılında 9 farklı 'yağmur iyileştirme projesi' için 15 milyon dolar bütçe ayırmıştı.

 

3.3--Çalışmanın başarıya ulaşması halinde ise, araştırmacılar aynı işlemi büyük bir uçakla yapabilmek için gerekli fonu bulabilmeyi umduklarını açıkladı.

 

4—Yorum:

 

1—Bulutları sağmak için çeşitli projeler geliştirilebilir.Bunlar içinde en kolay yollardan birisi aşağıda yapılan ve bulut içine girilerek yapılan meteorolojik ölçümlere göre tohumlanması uygun olan havalarda bulutlara tohum malzemeleri(nano gümüş iyodür tanecikleri-nano hale getirilmiş çöl tozları) ile yağış yağdırılabilir.

 

2—Küresel ısınmaya bağlı yağış azlığına karşı birçok ülke bulut sağma işine girmeye başlayacak gibi.Ülke olarak DMİ bağlı bulut sağma teknolojisi ensitüsü-dairesi oluşturup bir an önce iha larla bulut sağmaya başlamak olacaktır.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 128

Eklenme Tarihi : 21.03.2021

Önceki sayfaya geri dön.