MAKALELER / Ayak-Yürüyüş Analizi Yapan Modül





Ayak-Yürüyüş Analizi Yapan Modül:

 

1--Periferik nöron hastalıklarına sahip kişiler için yürüyüş paternleri ve yürüyüş analizleri önemlidir ve hastaların yürüyüş analizleri için hastaneye gitmeleri gerekiyor.

 

2--Singapur Ulusal Üniversitesi’nde Dr.Boyd Anderson yönetiminde çalışan ekip, MANA 2.0 ismini verdikleri ayakkabıya monte edilen ve bünyesinde hem IMU hem de UWB sensorları barındıran bir çeşit modül geliştirdi.

 

3--Ayakkabıya yerleştirilen modül akıllı telefon uygulamasına bağlandıktan sonra kullanıcıdan gün boyunca veri alıyor ve kullanıcının yürüyüş paternleri uygulamaya veri olarak kaydediliyor.

 

4--Gerçekleştirilen deneylerde yeni modül sağlıklı 21 yetişkinin attığı 2000’in üzerinde adım ile eğitildikten sonra klinik olarak “altın standart” olarak isimlendirilen yürüyüş matıyla karşılaştırıldı.

 

4--Sonuçlara görü yeni modül adım genişliği ölçümünde %97,2’lik yüksek başarı oranı, uzamsal ölçümlerde ise %95 ila %97 arasında başarı oranı göstermiş.

 

5—Yorum:

 

Düz tabanlık vs kullanılan tabanlıklarda

 

1—demir ve mantar tabanların ayağın taban yapısını bozduğu açık.Bu durumda hastalık-yürüşüş zorluğu-bozukluğu-ağrıları ilerliyebilmekte.

 

2—Karbon taban-Ayağın kalıbının alındığı -ince karbon taban şimdilik en iyisi.

 

3—Bisikletin yürüyüş denkleminin hala kurulamadığı bu teknoloji döneminde insan yürüyüşünü idare eden diferansiyel denklemin kurulması imkansız olabilir.

 

3.1—Buna karşı yukarıdaki ampirik yöntem oldukça iyi bir yol.Taban satıcıları bu modülü ilgili kaynağından temin edip kullanabilir.Ve tıpkı kalpin ritm analizi için kullanılan holter gibi bu taban analiz cihazı ile elde edilecek veriler ve ona uygun ayak kalıbı uygun karbon taban yapılabilir.Bu karbon tabanı daha ileri taşıyacaktır.

 

Kaynak:https://news.nus.edu.sa/research/novel-sensor-svs- tem-go-gait-analvsis

 




Makalenin İzlenme Sayısı : 129

Eklenme Tarihi : 15.11.2020

Önceki sayfaya geri dön.