MAKALELER 3 / Koronavirus-Sağlık-Beslenme-Bağışıklık
Koronavirus-Sağlık-Beslenme-Bağışıklık:

 

1—Vitamin D:

 

1.1--ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, İsviçre, İran, G. Kore ve Çin'deki hastanelerden topladıkları Covid-19 hastalarına ait verileri inceleyen araştırmacılar, Covid-19 kaynaklı ölümlerin yüksek bulunduğu ülkelerdeki hastaların D vitamini seviyelerinin, ölümlerin az görüldüğü ülkelerdeki hastalara göre daha düşük olduğunu tespit etti.

 

2--Temizlik, maske, mesafe. Bunu yapmak bizim görevimiz.

 

3—Psikoloji:

 

3.1--Hastaların moral motivasyonlarını bozmamaları gerekiyor. Yüzde 90 ve üzerinde iyileşme ihtimaline yoğunlaşmak lazım. Hatta ben de o dönemde bir kağıda 'Yüzde 98 iyileşiyor.' diye yazıp duvara asmıştım, kendime hatırlatma olsun diye.

 

3.2--Bir kağıda 'Yüzde 98 iyileşiyor. Yazıp duvara asmak iyi bir çözüm

 

3.3--Ciddi nefes darlığı olduğunda hastaların hastaneye başvurması gerekiyor. Bu, hastalığın ilerlediğini gösteriyor."

 

 

4—Diyabet-Şeker Hastalığı:

 

4.1--Çalışmalarda Kovid-19'lu şeker hastalarında sağlıklı topluma göre hastaneye yatma ve ölüm oranları belirgin olarak arttığı gösterilmişti. Başka bir çalışmada yoğun bakıma yatan hastalarda yatmayanlara göre diyabet sıklığı 2 kat artmış olarak bulunmuştu.

 

4.2--Bu riskleri belirleyen en önemli faktörler şeker hastalığının seyri, yaşı, kilosu ve şeker hastalığının kişide oluşturmuş olduğu tahribatlardır."

 

4.3--şeker içeriği yüksek yaz meyvelerine dikkat çekmek istiyorum. Karpuz, kavun, üzüm gibi şeker içeriği yüksek meyveler özellikle aşırı tüketildiğinde şekerde ciddi yükselişler yapabilir.

 

4.3.1--Ek olarak korona dönemi birçok kişinin dışarıdan ekmek almak yerine evde ekmek yapmayı keşfettiği bir dönem oldu. Gözlemlediğim kadarıyla bu durum ekmek tüketiminde bir artışa yol açtı.

 

4.3.2--Özellikle şeker hastaları ekmek tüketimini son derece kısıtlamalı. Diyetin yanında şeker ilaçlarının kullanılması aksatılmamalı. Hastanın hastaneye gidemediği dönemde hastalar evde kan şekeri ölçümlerini yapmalıdır.

 

 

5—Koronavirus Troit Dokusunu Bozuyor:

 

5.1--İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek “700-800 civarında hasta birinci ayını tamamladı kontroller içerisinde. Bu hastalarda birkaç şey dikkatimizi çekti. Koronadan sonra vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine saldırdığı kontrolsüz otomimmün durumları bekliyorduk.

 

5.2--Bizim yaptığımız çalışmanın ham verilerine göre tiroit dokusuna karşı antikor fazlalığı oluştuğunu gördük. Normalde yüzde 9 olan antikor popülasyon fazlalığı, izlediğimiz hastalarda yüzde 17-20 civarında. Aşırıya kaçan bağışıklık sistemi tiroit dokusunu bozuyor” dedi.

 

6—Ölüm Riskini Düşüren Deksametazon Adlı Ucuz İlaç:

 

6.1--Oxford Üniversitesinin yürüttüğü testlerde "Deksametazon" adlı ucuz ve yaygın olarak bulunan bir ilacın Covid-19'da ölüm riskini düşürdüğü belirlendi.

 

6.2--Bu ilaçla yapılan tedavide, solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm oranının üçte bir, standart oksijen tedavisi görenlerde ise beşte bir azaldığı görüldü.

 

6.3--Uzmanlar, düşük doz steroid tedavisinin ölümcül virüse karşı mücadelede önemli bir ilerleme olduğunu belirtti.

 

6.4--Araştırmaya liderlik eden Oxford Üniversitesinden Prof. Martin Landray, yaptığı açıklamada, sonuçlar için "Bu, Covid-19 olup da solunum cihazına bağlı veya oksijen tedavisi alan hastalara Deksametazon verildiğinde hayat kurtarılacağını ve bunu oldukça düşük bir maliyetle yapacağını gösteriyor." dedi.

 

7—Koronavirus-Yemek Yeme Alışkanlıkları:

 

 

7.1--Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında daha fazla sebze-meyve satın alındığı, hazır yemeklerden uzak durulduğu ve daha az gıda israf edildiği gözlendi.

 

7.2--Hindustan Times'ın haberine göre, Belçika'da Antwerp Üniversitesinde görevli Charlotte De Backer'in koordine ettiği proje araştırması çerçevesinde 11 ülkede çoğu kadın yaklaşık 11 bin müşteri ile çalışma yürütüldü.

 

7.3--Araştırmanın ilk bulguları, Kovid-19 salgını sırasında uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle insanların evlerinde yeni yemek tarifleri denemeye mecbur kaldığını ve daha az gıdanın çöpe atıldığını ortaya koydu.

 

7.4--Müşterilerin hazır gıda harcamalarını kestiği, alışverişlerde daha fazla sebze-meyve satın aldığı ve sağlıklı beslenmeye çalıştığı görüldü.

 

7.5--Avustralya, Belçika, Şili, Uganda, Hollanda, Fransa, Avusturya, Yunanistan, Kanada, Brezilya ve İrlanda'da yürütülen araştırmada, bu ülkelerin neredeyse yarısında müşterilerin daha az tuzlu ya da tatlı atıştırmalıklar satın aldığı da gözlendi.

 

7.6--Örneğin Şili'de atıştırmalık satışında büyük düşüş, un ve maya satışlarında önemli artış meydana geldi.

 

7.7--Bu dönemde et, balık ve alkollü içecek tüketiminde ise değişiklik gözlenmedi.

 

7.8--Charlotte De Backer, "Sokağa çıkma yasaklarında insanlar daha sağlıklı besleniyor, kendi yemeklerini pişiriyor, daha fazla sebze-meyve tüketiyor." değerlendirmesini yaptı.

 

7.9--De Backer, süpermarketlerde harcanacak zamanı azaltmak için iyi bir planlama yapmanın bu duruma katkısı olduğunu belirterek, "Bir alışveriş listeniz varsa, önceden yiyeceklerinizi planladıysanız, bu listeye sağlıksız gıdaları ekleme olasılığınız azalır." diye konuştu.

 

 

8—Bağışıklığı Güçlendiren Takviyeler:

 

8.1--Dr. Turanşah Tümer, “Koronavirüsün kesin tedavi noktasında henüz bir sonuç almamış olsa da Kovid-19 ve benzeri pek çok kronik hastalıklara karşı vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirici alternatif tedavi yöntemleri belirlenmiştir.

 

8.2--Keza bizler de pandemi dönemi öncesinde yüksek doz C vitamini, ozon terapi ve glutatyon uygulamaları yaptığımız hastalarımızın bu dönemi daha az hasarla atlattıklarını söyleyebiliriz.

 

8.3--Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici takviye karışımlar ile hastalık aşaması ve sonrasında vücudun tedavilere daha hızlı ve olumlu yanıt verdiğini söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

 

8.4--Koronavirüs tedavisindeki etkilerinin yanı sıra C vitamininin günlük olarak vücuda alınması gerektiğine de dikkat çeken Dr Turanşah Tümer, “Önemli bir antioksidan olan C vitamini, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok kronik hastalığa karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

 

8.5--Ne var ki vücutta depolanmadığından her gün vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tüketilmesi gerekir. Bu noktada C vitamini kaynağı olan besinlerin günlük beslenme planının içerisine mutlaka dahil edilmesi önerilir.

 

8.6--Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, çilek, limon, domates, kırmızı ve yeşil biber, roka, maydanoz, marul, taze kuşburnu, ıspanak, brokoli ve lahana başlıca C vitamini kaynakları olarak düzenli tüketilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

8.7—Ayrıca C Vitamini açısından güçlü

 

1—Limonlu Kırmızı Biber ekilmiş Maydanozlu Kuru Soğan salatası çok iyidir.

2—Sağlığınız elverdiği ölçüde Çiğ sarmısağı yemek uygun olabilir.

3--Aspirin(örneğin bebe aspirini alınabilir) koronavirusta %30-%40 riski azaltmakta.

 

 

9—Gribal(Covid-19 da bu grupta) Hastalık Durumunda:

 

Hastalık ciğere inmeden hemen-Sağlık açısından uygun iseniz

 

1—Soğan salatası

2—çiğ sarımsak

3—1 ad kök zencefil+1 ad kök zerdeçal+yarım limon sıcak suda demle sıcak sıcak iç

4—Ardından yarım saat sonra  1 ad tylohot iç

 

 

10—Koronavirus-Pıhtılaşma:

 

10.1--İngiliz bilim adamları, virüsün nefessiz bırakarak değil, kan pıhtılaşmasına yol açarak öldürdüğünü tespit etti.

 

10.2--Ancak araştırmanın başkanlığını yapan Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Profesör Graham Cooke, bunun herkes için geçerli olmayabileceğini dile getirdi. Cooke “Vardığımız sonuçlara göre Covid-19 damara çok zarar veriyor.

 

10.3--Hangi hastada ve hangi damarlarda pıhtılaşma görüleceğini tam olarak bilemiyoruz. Şimdi, kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçların işe yarayıp yaramadığını araştırıyoruz” diye konuştu.

 

10.4--Bilim insanları, Covid-19'un temelde bir solunum yolları hastalığı olsa da ilerlemiş vak'alarda kalp, beyin, böbrek gibi organların zarar gördüğünü belirtti. ACE-2 adı verilen enzime yapışarak hücreye giren Covid-19, hastalarının kanlarının kalınlaşmasına ve pıhtılaşmaya sebep oluyor.

 

10.5--Bu pıhtılaşma ise kalp krizi ya da felç gibi ölümcül sonuçlara yol açıyor. Koronavirüsün neden pıhtılaşmaya yol açtığını açıklayan Northwestern Üniversitesi kardiyoloji uzmanı Dr Robert Bonow, Covid-19 virüsünün hücre reseptörlerine yapıştığı gibi kan damarlarına da yapışabildiğini söyledi. Dr. Bonow bu nedenle virüsün hem damarlara hem de kalp kasına zarar verdiğini belirtti.

 

10.6--Öte yandan koronavirüs ölümlerinde şimdiye kadarki en büyük sebep olarak bilinen akciğer iltihabının engellenemediği durumda, hastaların solunum yetmezliği sebebiyle hayatlarını kaybettiği biliniyordu. Bu önemli araştırmanın sonucuna göre bilim insanları Covid-19 nedeniyle ölen hastaların kan pıhtılaşması nedeni ile hayatlarını kaybetmiş olabileceğini söylüyor.

 

 

Kaynak: www.turkiyegazetesi.com.tr-İHA

Makalenin İzlenme Sayısı : 262

Eklenme Tarihi : 15.08.2020

Önceki sayfaya geri dön.