MAKALELER 3 / Uzayda Yaşam-Gravitasyonun-Isının Ortadan Kaldırılması
1--Uzayda Yaşam-Gravitasyonun-Isının Ortadan Kaldırılması:


1--Uzay gemisi içinde insan organizmasının sağlıklı olarak barınabilmesi için gemi içinde bir gravıtasyon alanı olmak zorundadır ve bunun değeri dünya için geçerli olan yerçekimi ivmesi değeri olan 9.81 m/sne değeri sağlanmak zorundadır.


1.1--Geminin dünya veya bezeri gezegenden ayrılabilmesi için geminin altında gravitasyon alanın yok edilmesi  gerekir.ve bu şekilde  ancak gemi  gezegenden ayrılabilir.


1.2--Sonuçta gemi  tabanın yer tarafında antigravıtasyon alanı gerekirken geminin içinde 9.81 gravitasyon alanı gerekir


2--Çözüm1-gemi tabanı iç içe geçmiş tor olacak biçimde özel bir maden(alaşım) ve üzerinde. elektrik alanı(tel sarımı) bu özel maden gemi tabanının yer tarafında anti gravitik alan yaratırken geminin üstünde -ikinci tor tabakası sabit 9.81 gravitasyon alanı olusturcaktır.

2.1--Bu maden ancak sayısız deneme yanılma ile bulunabilir.ve gravitasyon ile ilgili yasalar daha sonra kuramsallaştırılabilir.


2.2--Önce temel fizik yasalarından yola çıkalım-bir bakır tel üzerinde manyetik alanın değişimi ile elektrik üretilir.buradan çıkan sonuç su olabilir. x madeni üzerinde yaratılan y(örneğin manyetik alan) alanının zamana göre değişimi ile gravıtasyon alan oluşur ve etrafındaki herşeyi çeker  altında ise antigravıtasyon alan oluşur ki hiçbir şeyi çekmez.


2.3--Uzay gemisinde gemi içinde 9.81 m/sne homojen gravite alanı oluşurken gemi dışında yine bir antıgravıtasyon alanı vardır.bu şekilde gemi gravıtasyon akımını gravıtasyon jeneratörü vasıtasyla gemi içine gravıtasyon taban panellerine bu akım girdiğinde tabanda oluşacak gravıtasyon alanı ve gemi dışındada tıpkı faraday kafesi gibi bir alan oluşacak ve gemi gezegenden rahatlıkla ayrılabilcektir.


2.4--Geminin uzayda yolculuğunda kullanacağı enerji hedeflenen gezegenin çekim kuvveti olacaktır.Gravıtasyon yasaları elektrik akımının temel yasaları ile benzerlik gösterebilir.Belkide ışık ve ısı yasaları ile benzerlik gösterebilir.


2.5--Bu şekilde gemi değişik gravitasyon alan ortamında ilerleyebildiği gibi aynı zamanda göktaşlarına karsı bu antigravitik alan bir koruyucu kalkan rolü oynayabilir.Antı gravitik alan ise bir nevi kütle itim alanı olup gemi derin uzayda ilerlerken bununla gemi göktaşlarından rahatlıkla korunabilir.


2.6—Bir yaklaşıma göre gravitasyon alanı için temel parçacıkların nötrinolardan daha küçük olması düşünülmekte.Bu anlamda çok ince enerjilerin ölçümü konusunda uygarlığımız belki çocukluk çağında olabilir.


2--Uzay Yaşamında Temel Fizik Problemleri-Isının Dalga Teorisi:


1--Uzay gemisi herhangi bir atmosfere girdiğinde karsımıza sürtünmeden kaynaklanan bir sıcaklık artışı ve buna bağlı geminin kavrulması tehlikesi söz konusu olabilir.


2--Bu probleme karşı gemi yüzeyi mümkün mertebe pürüzsüz hale getirilip sürtünmeden oluşacak ısı artışını kullanılabilecek en iyi malzemenin dayanacağı değerin altında tutmak.


3--Ayrıca gemi uzayda değişik sıcaklıktaki ortamlarda ilerlerken sırf ısı kalkanlarının malzeme dayanımı ile mi bu problemi çözeceğiz.


3.1--Burada bir yaklaşım yapabiliriz.ışık nasıl bir elektromanyetik dalga ise sıcaklıkta bir tür dalga hareketi olabilir.bunun kanıtı insana etki eden sıcaklık eğer dalga değil lineer bir fonksiyon olsa idi sıcaklık duyusu çalışmazdı.


3.2--Bu düşünceye dayanarak:


1-sıcaklık kaynağı bir tür elektromanyetik dalgaların x ışınlarından daha ince halleri-dalga hareketi  oluşturmakta ve bu dalgalar bir taşıyıcı kaynak ile(ısık/katı madde/akıskan) ile taşınabilmektedir.


2--Kaynağın sıcaklığı arttıkça kaynaktaki ısı dalgalarının frekansı da artar.Örnegin 5 C -sıcaklık farklı bir sıcaklığa göre göre frekansı düşük-dalga boyu çok uzundur.Frekansı ile cismin sıcaklığı  doğru orantılı yada sıcaklığı frekansxgenlık(amplıtud) fonksiyonu kabulü yapabiliriz.


3--Uzay gemisi uzayda ilerlerken karşındaki sıcaklık ortamının frekans ve genliğini her an ölçerek gemi  ısı kalkanında bu dış sıcaklık ortamına karsı tıpkı bir jamer gibi karşı-onu bütünleyen bir ısı dalgası üretmekte ve dış sıcaklık dalgası ile kalkanda üretilen aynı faz ve genliğe ve frekansa sahip karşı dalgalar ile ısı kalkanında karşılaşarak birbirini yok etmekte ve kalkan bu işlem süresince sadece belli bir alt limit sıcaklıkta bulunmaktadır.


4--Kalkanda dış sıcaklık dalgası ile üretilen dalganın karşılaşması olayı fizikte dalga girişimi olarak bilinir.

Makalenin İzlenme Sayısı : 64

Eklenme Tarihi : 25.08.2020

Önceki sayfaya geri dön.