MAKALELER / Zeytin Yağının Sağlığa Faydaları-Zeytin Yaprağı Çayınında Faydaları
Zeytin Yağı ve Zeytin Yaprağı Çayının Sağlığa Faydaları:1—Alzeheimer Tedavisinde:


1.1--Yapılan bir bilimsel çalışmada zeytinyağının içinde iltihabı önleyen,kan dolaşımını hızlandıran,ağrıları dindiren oleocanthol adlı madde alzheimerde tipik olan hücre hasarlarını önleyebilmesi açısından alzeheimer tedavisi için önemli bir aday durumunda.2—Şeker Hastalığında:


2.1--Zeytin yaprağı çayı bağışıklığı güçlendiren, yaşlanmayı geciktiren,tansiyon ve yüksek kan şekeri üzerinde olumlu etkiye sahip bir çay.2.2--İnsanı sakinleştirip huzur vermekte.Zeytin yaprağı tariş mağazaları ve aktarlarda bulunabilmekte.Kaynak:1-CBT-2-Para Dergisi2--Zeytin Yaprağı Kan Basıncını-Şekeri ve Kolesterolü Düşürüyor:

 

1—Yayınlanan bir bilimsel  yayına göre Hayvanlarla yapılan çalışmalarda; zeytin yaprağı özünün kan basıncını düşürdüğü saptandı.

 

2--Kalbin, koroner, kan damarlarını besleyen zeytin yaprağı özünün, insanlar üzerinde de kan basıncını düşürücü etkisi olduğu tespit edildi. 


2.1--Günde 1000 mg zeytin yağı özü alan kişilerde, kan basıncının 3-4 mm düştüğü görüldü. 


2.2--Bu nedenle tansiyon ilacı kullananların, zeytinyağı tüketirken dikkatli olması gerekiyor.

 

3—Zeytin yaprağı aynı zamanda kanda şekeri düşürürken diyabete bağlı damar hasarını azaltır.Aynı zamanda kolesterolüde düşürür.

 

4-- Özellikle sızma zeytinyağı, antioksidan kaynaklarının en etkinlerinden biridir. 


4.1--Zeytinyağıyla ilgili yapılan çalışmalarda, bu yağın hayvanlardaki tümörleri azalttığı görüldü. 


4.2--Zeytin özünün etkisine bakıldığında; beyin, baş, boyun,, akciğer, karaciğer, mesane, prostat, cilt kanserler ve lösemide tümör önleyici etlisi bulunduğu saptandı.

 

5-- Bir çalışmada; kanser hücresi taşıyan farelere 12 gün boyunca zeytin özünden elde edilen oleuropein verildi. 


5.1--Bu süre sonunda farelerdeki tümörlerin % 50 oranında küçüklüğü görüldü. 


5.2--Yine yapılan çalışmalarda, bu maddenin; beyin hücrelerinin ölümünü azalttığı ve omurilik yaralanmalarının daha çabuk iyileşmesini sağladığı ve Alzheimerla savaştığı da anlaşıldı.


Kaynak:mynet.com2--Zeytinyağı Bunamadan Koruyor:

 

1—Yapılan yeni bir çalışmada Akdeniz tipi diyetle beslenmenin yaşlılarda zihinsel bozukluk gelişme riskini % 30-35 arasında azalttığı saptandı.

 

1.2--Bu diyetin ana unsuru olan zeytinyağının bu olumlu etkinin arkasındaki sebep olabileceği öne sürülüyordu.

 

2--Yakın tarihli bir çalışmada zeytinyağı içeren bir diyetle beslenen farelerde Alzheimer ile ilişkili beyin değişikliklerin daha az ortaya çıktığı gösterildi.

 

2.1--Zeytinyağı ile beslenen hayvanların beyni Alzheimer hastalığında biriken maddelere ve zararlı süreçlere karşı çok daha dirençli bir şekilde savaşabiliyor.

 

3—Çalışmada kullanılan zeytinyağının tipi “Natürel sızma” denen rafine olmayan ve bekletilmeyen zeytinlerden sıkılan zeytinyağı olup ,bu olumlu sonuçlar natürel sızma zeytinyağı ile elde edildi.

 

www.Türkiye gazetesi.com.tr3--Zeytin Yağının Sağlığa Diğer Faydaları:

 

1--Sabah uyanır uyanmaz içeceğiniz bir kaşık zeytinyağı


1.1--midenizi korurken


1.2--tansiyonunuzu düşürmeye ve


1.3--bağırsak kanserinden korunmanıza da yardımcı olur.

 

2--Düzenli olarak zeytinyağı tüketenlerin


2.1--daha geç yaşlandığı


2.2--kansere yakalanma oranının daha düşük olduğu ve


2.3--vücudun kolesterol dengesinin sağlamasında büyük önem taşıdığı kanıtlandı.


3--Sabahları 1 bardak hafif limonlu su+1 cm saf zeytin yağını su ile her sabah içmek.Bağırsaklar rahat ise beyin de rahat.Zira bağırsaklarda önemli beyin hormonları üretilmekte(keyif vs).

 

4—Beyin sağlığı-alzehaymer riskini önlemek için zeytin yağı kullanmak-içmek gerekir.

 

5—Evlerde kızartmalarda ayçiçeği yağı-yemeklerde zeytin yağı-pilavda tere yağı-pastalarda kaliteli margarin kullanmak uygun çözüm olabilir.


6—Sabahları 1 bardak hafif limonlu su+1 cm saf zeytin yağını su ile her sabah içmek.Bağırsaklar rahat ise beyin de rahat.Zira bağırsaklarda önemli beyin hormonları üretilmekte(keyif vs).


7—Beyin sağlığı-alzehaymer riskini önlemek için zeytin yağı kullanmak-içmek.


8—Evlerde kızartmalarda ayçiçeği yağı-yemeklerde zeytin yağı-pilavda tere yağı-pastalarda kaliteli margarin kullanmak uygun çözüm olabilir.

Kaynak:www.yerelhaberim.net/saglik


Makalenin İzlenme Sayısı : 432

Eklenme Tarihi : 05.06.2020

Önceki sayfaya geri dön.