MAKALELER 3 / Elmanın Sağlığa Faydaları
Elmanın Sağlığa Faydaları:

 

1—Elmada bulunan çözülmeyen lifler bağırsaklarda posa oluşumuna yardımcı olur.Posa sindirim sistemini temizleyen ve besinlerin daha hızlı aktarılmasını sağlayan suyu tutar.

 

2—Düzenli elma tüketimi içindeki lif ve polifenoller nedeniyle kalp-damar sistemi içinde faydalıdır.

 

3—2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre hergün 75 gr elma kurusu yiyen kadınlarda kötü kolesterol LDL de % 23 düşüş,iyi HDL kolesterolde %4 artış saptanmış.

 

4—Elmada bulunan antioksidanlar astıma yakalanma riskini azaltmakta.Hergün 1 elma yiyenlerin akciğerleri daha iyi çalışmakta.

 

5—Brezilyada yapılan bir araştırmada kadınların hergün beslenmesine eklenen 3 elma ile daha iyi kilo verdikleri saptandı.

 

6—Hawai de yapılan bir araştırmda  düzenli elma-soğan ve beyaz greyfurt yiyen insanların akciğer kanserine yakalanma riski % 50 düşmekte.

 

7—Elma  yemek dişlerin minesine zara verdiği için elma yedikten sonra ağzı suyla çalkalamak uygun olacaktır.

 

8—Kaliforniya Üniversitesinde diyetisyen Dr.Dianne Hyson tarafından yapılan bir araştırmada elma kabuğu üzerinde çok az miktarda  böcek ilacı bulunduğu saptandı. Bu nedenle elma suya yıkanabilir.Yada meyve fırçasıyla temizlenebilir.Yada kabuğu soyulabilir.

 

9—Gıda Bilimci John Fry a göre Elma çekirdeği zehirli olup,143 adet çekirdek-18 adet elmanın çekirdeği yenirse zehirlenecek kadar ölümcül dozda siyanür alınmış olur.Bu nedenle elma yerken çekirdeği yenilmeyip çöpe atılmalıdır.

 

Kaynak:HBT-s:107-13.04.2018-s:10


Makalenin İzlenme Sayısı : 174

Eklenme Tarihi : 16.05.2020

Önceki sayfaya geri dön.