MAKALELER 3 / Küresel Isınma Yaban Arıları İçin Tehdit Kaynağı


Küresel Isınma Yaban Arıları İçin Tehdit Kaynağı:

 

1--Yaban arıları nüfusuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre Kuzey Amerika'daki yaban arılarının sayısı bir nesil içinde yarı yarıya azaldı.

 

1.1--Sonuçları bilim dergisi Science'ta yayımlanan araştırmaya göre yükselen sıcaklıkların da etkisiyle yaban arılarının Avrupa ve Kuzey Amerika çapında sayılarının giderek azalması, gıda üretimini de tehdit ediyor.

 

2--Araştırmacılar, Avrupa'daki yaban arısı nüfusunun çalışmanın yoğunlaştığı iki zaman dilimi olan 1901-1974 ve 2000-2014 yılları arasında % 17 oranında azaldığını, aynı sürede Kuzey Amerika'daki azalma oranınınsa % 46 olduğunu tahmin ediyor.

 

2.1--Araştırmanın baş yazarı, Ottawa Üniversitesi doktora öğrencisi Peter Soroye, ”Bu tür bir nesil tükenmesi oranı en son dünyaya göktaşının çarpıp dinozorları öldürdüğü dönemde görülmüştü,” dedi.

 

3--Arı nüfuslarının azalmasında rol oynayan diğer etkenlerse tarımda böcek ilaçlarının aşırı derecede kullanılması ve toprak kullanımındaki değişiklikler nedeniyle canlıların yaşam alanlarının yok olması.

 

3.1--Ancak uzmanlar, küresel ısınmanın arı soylarının tükenmesini hızlandıran en büyük etken olduğu görüşünde.

 

4--Bal arılarından daha büyük olan yaban arıları, bal üretmeseler de döllenmeyi sağladıkları için doğada büyük öneme sahip canlılar.

 

4.1--Peter Soroye, kabak, domates ve çilek gibi ürünlerin döllenmesi için yaban arılarına ihtiyaç olduğunu, aynı işlevi bal arılarının göremediğini kaydediyor.

 

5--Birleşmiş Milletler'e göre arılar tüm dünyada insanları besleyen meyve ve tohumların dörtte üçünün üretiminde kritik rol üstleniyor.

 

5.1--Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Kurumu, geçen yıl, arı nüfuslarındaki düşüş devam ettiği takdirde sebze, meyve, kabuklu yemiş gibi birçok besleyici gıdanın yerini pirinç, mısır ve patates gibi ürünlerle doldurmak gerekeceği, bunun da beslenmede dengesizliğe yol açacağı uyarısında bulunmuştu.

 

6--Öte yandan merkezi Cenevre'deki Dünya Meteoroloji Kurumu, 2010-2019 yılları arasındaki on yıllık dilimin kayıtlara geçen en sıcak on yıl olacağını tahmin ediyor. Yaban arılarının neslinin tükenmesine ilişkin araştırmanın yazarlarından Tim Newbold ise iklim değişikliğinin önümüzdeki yıllarda hızlanması durumunda arı nüfuslarındaki azalmanın da hızlanacağı uyarısında bulunuyor.

 

6.1--Uzmanlara göre İspanya ve Meksika gibi ısınan güney ülkeleri, arı nüfuslarının en çok kayıp yaşadığı yerler.

 

7—Yorum:

 

1—Küresel ısınmaya karşı ciddi anlamda harekete geçilmediği sürece arı nüfusunun azalmasına bağlı bir gıda krizide patlayabilir.Öncelikle

 

1.1—Yenilenebilir enerjilere ve enerji-su-malzeme tasarrufuna teşvik ve destek verilmesi

 

1.2—Petrol endüstrisinin enerji ürertim dışı alanlara yönlendirilmesi

 

1.3—Bitkisel ürün yetiştiriciliğinde böcek ilacı-kimyasallardan uzaklaşıp doğal yöntemlerin teşvik ve destek verilmesi.

 

1.4—Yerel ürün desenlerinin desteklenmesi

 

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/

Makalenin İzlenme Sayısı : 77

Eklenme Tarihi : 02.05.2020

Önceki sayfaya geri dön.