MAKALELER 3 / Koronavirüs Tedbirleri-Mekanik Tesisat Önerileri


Koronavirüs Tedbirleri-Mekanik Tesisat Önerileri:

 

1—Korona virüsün havadan yayılma riskini en aza indirmek için:

 

1.1—Cebri havalandırmayı açmadan doğal havalandırma açıklıklarını-pencere vs açarak doğal havalandırmanın sağlanabilir.

 

1.2—Havalandırma sistemlerinde içeriden çekilen hava belli oranda klima santraline verilerek normalde enerji tasarrufu sağlanmaya çalışılır ancak salgında içeriden çekilen havanın klima santralıne katılması kapatılmalı klima santrali % 100 dış hava ile çalıştırılmalidır.Özellikle hastaneler-avm ler vs %100 dış hava ile çalıştırılmalı ve hastanelerde içeri basılan hava uv-400 A cihazından geçilerek virüsler temizlenerek içeri verilmelidir.

 

1.2.1—Ayrıca dışarı içeriden emilip dışarı basılan hava uv cihazından geçirilip dışarı verilebilir özellikle pandemi hastanelerinde.

 

1.3—Klima santrali çıkışına uv-ultraviyole-400 Angström cihazı bağlanarak içeri giren havanın % 100 virüs temizliği yapılabilir.

 

1.4—Mağaza içlerinde tavanda 280 Angström dalga boylu ultraviyole zaman saatine bağlanarak saat başları ortamdaki virüsler (insanlara zarar vermeyen dalga boyunda olduğu için) temizlenebilir.

 

2—Şehir atık suları arıtılıp tarımsal sulama kullanılması su tasarrufu açısından oldukça önemlidir.Ancak bu atıksular tarımsal sulamaya verilmeden önce uv cihazından geçirilip her türlü virüs dezenfesiyonu yapıldıktan sonra tarımsal sulamaya verilmelidir.

 

2.1—Şehir şebeke suları şehre basılmadan önce uv cihazı ile virüs dezenfesiyonu yapılmalıdır.

 

2.2—Aynı zamanda şehir atık suları deşarj ortamına basılmadan önce uv cihazından geçirilmedi ve tesisata bağlı gereken cihaz donanımları ile yapılmalıdır.

 

3—Kağıt paralardan yayılımı-banka kartlarını virüsten temizlemek için atm lerin içine uv cihazı ilgili firmaya monte ettirilebilir.

 

4—Eşyalardan-kuaför aletlerinden virüs yayılımını ortadan kaldırmak için her işlem öncesi tüm aletler uv cihazın içine süresi kadar konulmalı ve virüs temizliği yapılmalıdır.

 

5—Eşya-cihaz vs virüsten temizlemek için hafif ıslak sabunlu bezle eşyanın yüzeyleri silinebilir.

 

6—Sosyal mesafede bulunmak-maske takmak çok önemli.Bağışıklığı güçlendiren prebiyotik yoğurt-turşu vs yemek-c vitamini kaynakları-portakal-kivi vs yemek-ph 8.0 su yu bol içmek-tam kaliteli-uyku almak önemli.

 
Makalenin İzlenme Sayısı : 73

Eklenme Tarihi : 02.05.2020

Önceki sayfaya geri dön.