MAKALELER / Acı Biberin Tıbbi Faydaları
Acı Biberin Tıbbi Faydaları:

 

1--Endorfin vücutta ağrı kesici etki yapar. Sürülerek uygulanan acı biber özü, romatizmal eklem hastalıklarına bağlı artrit, fantom ağrıları, tendonit, miyalji ve zonada kullanılmaktadır.

 

2--Yine acı biber özü ile yapılan ağız yıkama solüsyonları ve burun spreyleri diş ağrısı, bronşit, astım ve migren için reçete edilmektedir.

 

3--Acı biber, sindirime yardım eder, iştah açıcıdır ayrıca kanda şeker ve kolesterolü azaltır ve kanın pıhtılaşmasını engeller (kanı inceltir).

 

4--Acı, şeker hastalığında görülen ayak yanmalarında çok yararlıdır, akşamları az miktarda yanan yerlere sürüldüğünde ilk üç gün önce yanmayı artırıyor gibi görülsede, uygulamaya devam edildiğinde yanmayı geçirir ve ferahlık sağlar.

 

5--Sedef hastalığında merhem şeklinde uygulama çok yararlıdır, içerisinde bulunan C vitamini ve beta karaten maddeleri sayesinde acı biber vücuda direnç sağlar ve dayanıklılığı artırır. Bu sayede gribe karşı vücudu bir kalkan gibi koruma altına alır.

 

6--Yapılan araştırmalar sonucunda acı biberin trigliseritlerin düşmesinde önemli rol oynadığı görülmüştür. Tüm bu özellikleri ile acı biber, dünyanın en iyi ve ucuz ilacı olmaya adaydır.

 

7--Acı biberin içerisinde bulunan beta karaten, antioksidan ve C vitamini sayesinde vücudu kanser ve kalp krizine karşı da koruma altına aldığı yapılan araştırmalar ile ortaya konuldu.

 

8--Acı biber yenildiğinde vücutta dolaşımı hızlandırır. Bu sayede felç riskine karşı da koruma sağlar.

 

9--Acı biberin midede mikropları öldürme özelliği vardır. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına sebep olan mikropları öldürmek için acı biber tüketebilirsiniz.

 

10--İştah açıcı özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Bu dezavantaj gibi görünse de acı biberin metabolizma hızlandırma ve kabızlığı önleme etkisi daha fazladır. 


11--Ayrıca Bu sayede zayıflatıcı özelliği vardır.

 

12--Ayrıca vücuttaki yağı yakma özelliği de bulunur. Lifli bir yapıya sahiptir. Gün içinde 1 tane yiyeceğiniz acı biber kabızlık sorununu önler.

 

13—Bibere acı tadını veren kapaisin adlı etken madde  enflamasyonu ortadan kaldırmakta ve  analjezik-ağrı kesici olarak etki ederken aynı zamanda bağırsaklarda tümör riskini azaltmakta.

 

14—Acı biber ,ginseng ve safran cinsel performansı artırmakta.

 

15—Acı biber vücudu daha fazla kalori yakmaya hazırlarken,doyma hissini artırmakta.

 

16— Yapılan deneylere, Acı biberin plasebo-etkisiz göre daha fazla yağ yaktığını göstermekte.

 

17—Gıda sanayinin 2014 yılında yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin %54 ü acı ve baharatlı yiyecekleri daha lezzetli bulmakta.

 

Kaynak:HBT-s:45-3.02.2017- Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı-Okan Hastanesi


Makalenin İzlenme Sayısı : 617

Eklenme Tarihi : 02.05.2020

Önceki sayfaya geri dön.